2013.06.17. KALÁCS - minden mennyiségben Nagyon sokféle süteményhez felhasználható ALAPRECEPT (sokszor kipróbált, jól bevált) Lehet sima kalács, lekváros kalács, mazsolás kalács, kakaós kalács, túrós kalács, fahéjas kalács, diós kalács, mákos kalács és mindenféle kalács, amit csak szeretnél és nekem most nem jutott eszembe )) Hozzávalók az ALAPTÉSZTÁHOZ: (NEM TÉVEDÉS!!!! NEM SZÜKSÉGES TOJÁS HOZZÁ!!! ) 60 dkg simaliszt 4 dl tej 2 dkg élesztő 1 evőkanál cukor 5 dkg vaj picike só A 4 dl tejben az 1 evőkanál cukorral felfuttatom az élesztőt. A tálba beleteszem a lisztet és én mindig meglapogatom, megsimogatom, mielőtt hozzákezdenék a bedagasztáshoz. Jól átmelegítem a kezemmel és közben arra gondolok, milyen mennyei élvezettel fogja a családom elfogyasztani a sütikét...:)) Szóval, felkelt az élesztő, átmelegítettem a lisztet. A liszthez hozzáöntöm az élesztőt és KÉZZEL KIDAGASZTOM. (így lesz lelkes a tészta - nagyon szépen megkel ) Ahogy először kidolgozom, hozzáadagolom a vajat, amit először a kezemben melegítek át, jó olvadósra. Kidolgozom a tésztát, kb 10 perc az egész, és utána érdemes megfeledkezni róla, amig megkel (kb 1 óra ilyen borzasztó melegben is jó és kell neki ) Téli időszakban a radiátoron szoktam keleszteni, ilyen nyári elképesztő hőségben simán kirakom a napra. Nagyon hamar megkel és érdemes letakarni, mert a darázskák nagyon szeretik ) ) Én most a nemrégen elkészült zölddió lekvárral kentem-töltöttem meg a kiflikéimet. A tésztát elosztottam 4 részre, és mindegyin darabkát kerekre, vékonyra nyújtottam. Pizzavágóval vágtam 8 felé, de előtte megkentem lekvárral. A legszélesebb vége felől, óvatosan feltekerjük a kifli-kalácskákat és a sütőlapra helyezem őket, elég helyet hagyva 1-1 db között, mert még nőnek tovább A felsorakoztatott megtöltött kifliket felvert tojással szoktam megkenni, és megint elfeledkezem róluk, legalább fél órára. Ez akár 1 óra is lehet, ha hűvösebb az idő Közben előmelegítem a sütőt, és ha mind szépen megkelt, elkezdem kisütni őket. Sütés után én vízzel kicsit megspriccelem a tetejüket és nem nagyon van ideje kihűlni, mert felfalják hamar őket. (alaphangon 1,2 kg lisztből csinálok ilyen süteményt) Szeretettel Miókovics Edit www.biomasszazs.hu
2013.06.14.
A zöld dió csoda
Apuval mentünk a szomszéd bácsi kiskertjébe meggyet és cseresznyét szedni. Illetve a szándék az megvolt, viszont a meggyet és a cseresznyét szorgos kezek már leszedték.
Apu azért a magasabb régiókban még próbálkozott létráról elérni egy-két szemet.
Én viszont nem vagyok hajlandó létrát mászni.
Egy érdekes dolog motoszkált a fejemben. Ahogy autóztunk a kert felé, valósággal megszólítottak a diófák. “Idenézz! Mennyi diónk van! Adunk belőle szívesen!”
OKÉ srácok, ezen ne múljon
Fogtam a kis szatyorkámat, és elindultam felfedező útra.
Szebbnél szebb diófák fogadtak. Szeretem a diót, tavaly valósággal az életemet mentették meg. Nyirokgyulladás, nem semmi. Diólevél- fürdő és itt vagyok ma is
Szóval, beszélgettem a fákkal szedés közben. Volt, amelyik csak pár szem diót adott szívesen, megköszöntem, és tovább mentem.
Nagyon nagyon sok diófa van a környékünkön, úgyhogy könnyű volt a dolgom. Szedés közben folyamatosan megköszöntem a fáknak az adományukat, és valami elképesztő erőt kaptam mindeközben. Szerintem 10 centivel a föld felett közlekedtem
Szóval, szedegettem a diót, és tulajdonképpen, nem nagyon értettem még, hogy mit akarnak a diófák ezzel a sok dióval. Fogalmam sem volt, mit fogok otthon készíteni. Tényleg.
Aztán, ahogy megtelt a szatyorkám, apuék is elindultak visszafelé, összetalálkoztunk. Itthon az internetet böngésztem, vajon mit lehet kezdeni 15 kg zöld dióval.
Találtam érdekes dolgokat. Először a befőtt fogott meg, aztán valamiért elkanyarodtam a lekvár irányába.
Szóval, zöld dió lekvárt fogok főzni. OK.
Olyan recepteket találtam, elképesztő. Úgy kezdődött, hogy a “zöld diókat összeszurkáljuk” Na neeeeee. nem szurkálok semmit, az tuti…ettől a gondolattól a hideg is kirázott.
Elolvastam többféle receptet és igazán egyik sem tetszett. Nem szurkálok, nem vagyok hajlandó 10 napig áztatgatni, stb.
A megoldás szépen lassan érkezett meg.
Feltettem a félbevágott diókat annyi vízben főni, amennyi éppen ellepte őket. kb.1 órát főztem. Leöntöttem a vizet, átöblítettem a diókat, amig már csak tiszta víz jött alóluk.
(a jódtartalom és a csersav tartalom miatt sárga a diófőző víz).
Annyira kíváncsi voltam, milyen íze van, hogy folyton kóstolgattam. Mondjuk, ez eléggé kellemetlen, mert az első pár órában annyira ERŐS, hogy összeugrott tőle a torkom. de tényleg…
Szóval, muszáj volt tovább csinálni, muszáj volt megnézni: ebből vajon mi lesz?
Főztem tovább lelkesen a diót, újabb 1 órát.Leöblítés. Újabb 1 óra főzés. Újabb leöblítés.
A negyedik egy óra főzés után leöblítettem az egész hóbelevancot, és hagytam az edényben. Ráöntöttem 4 kg fahéjas-szegfűszeges cukrot.
Egész éjszaka hagytam állni.
Reggelre szépen kiengedte a levét, elkezdtem takarékon rotyogtatni.
Szokásom, hogy lekvárt nagyon lassan főzök. Szinte csak felforralom, hagyon kihűlni, felforralom, hagyom kihűlni. Így. Nem vesz el sok időt, nem kell mellette ácsorogni, nem kell nagyon kavargatni se, néha az alját összeforgattam a
tetejével, kész.
Nagyon érdekes, mert valósággal teljesen átalakul a zöld dió. A kezdeti zöld bogyókból egy világoszöld trutymó lesz. Ennek még nincs jó íze, tovább kell főzni. Igazán akkor van kész, amikor megfeketedik.
Valósággal fekete lesz. Akkor kész a lekvár.
És gyerekek! Valami elképesztően finom!
Kapásból kb. 10 embernek adtam ajándékba kis üveggel zöld dió lekvárt, mindenki odavolt. Nagyon finom.
És, akkor még nem beszéltünk a gyógyászati jótékony hatásairól.
Pl. felső légúti problémák, szinte azonnal megoldódnak. Erős fertőtlenítő hatású.
Nagyon magas a vastartalma. Kifejezetten vérszegénységre is ajánlott.
És akkor a jódtartalommal kapcsolatban meg kell említeni a pajzsmirigyre gyakorolt jótékony hatását is. Illetve a mirigyrendszerünk is nagyon kedveli. Jó immunerősítő.
Ajánlom, mindenkinek, aki kicsit is kíváncsi és próbál új ízeket, új lehetőségeket felfedezni.
Nagyon finom! JÓ ÉTVÁGYAT HOZZÁ!